Radikaliai atviros dialektinės elgesio terapijos (RO-DBT) galimybės
Kaip padėti žmonėms, kuriems būdingi sutrikimai, susiję su pertekline kontrole ir susivaržymu?
MAXI prenumeratoriams - NEMOKAMAI, MIDI prenumeratoriams su 50% nuolaida, MINI prenumeratoriams su 20% nuolaida
supažindinti dalyvius su radikaliai atviros dialektinės elgesio terapijos (angl. Radically Open Dialectical Behavior Therapy arba RO-DBT) pagalbos (bei savipagalbos) galimybėmis žmonėms, kurie turi polinkį į perteklinę kontrolę ir su ja susijusių psichikos sutrikimų, pavyzdžiui, pasikartojanti ar gydymui atspari depresija, gydymui atsparūs nerimo sutrikimai, nervinė anoreksija, paranoidinės, šizoidinės, šizotipinės, obsesyvios-kompulsyvios, vengiančios asmenybės sutrikimai.
Egzistuoja daugybė efektyvių būdų kaip padėti žmonėms, kurie kenčia nuo depresijos, nerimo sutrikimų, valgymo sutrikimų ar A ir C klasterio asmenybės sutrikimų. Daugelis jų yra skirti darbui tik su vieną specifinį sutrikimą turinčiais asmenimis, nors klinikinėje praktikoje dažnai susiduriama su aukštu gretutiniškumu tarp šių sutrikimų (kai kuriuose tyrimuose net iki 80 % atvejų), o kai kurie iš šių sutrikimų gali pasižymėti atsparia gydymui forma.
Tokiais atvejais standartiniai protokolai, skirti darbui su konkrečiais sutrikimas, ne visuomet pasiteisina, taip pat dažnai nėra aišku kaip šiuos protokolus derinti ir integruoti tarpusavyje, esant keliems gretutiniams sutrikimams vienu metu (Kessler et al,. 1994; Souery et al., 1999; Rush et al., 2006; Berlim ir Turecki, 2007; Thase et al., 2007; Swimbourne et al., 2012; Friborg et al., 2014, Martinussen et al., 2017; Lynch et al., 2018; 2019).
Nemažai tyrėjų randa šiems sutrikimams būdingą bendrą veiksnį – polinkį į perteklinę kontrolę (arba perteklinės kontrolės asmenybės ir įveikos stilius). Polinkis į perteklinę kontrolę yra suprantamas kaip - mažas jautrumas atlygiui, didelis jautrumas grėsmei, polinkis susitelkti į detales, smulkmeniškumas, didelė slopinamoji kontrolė, patiriamų jausmų maskavimas, slopinimas, mažas atvirumas, atsainus, neįsitraukęs, vengiantis intymumo bendravimo stilius, nelankstus reagavimas, kompulsyvumas, neplanuotos rizikos vengimas.
Šį polinkį daugeliu atvejų jau galima pastebėti nuo 5 metų amžiaus ir jis yra stipriai susijęs su pasikartojančios ar gydymui atsparios depresijos, gydymui atsparaus nerimo sutrikimo, nervinės anoreksijos, A ir C klasterio asmenybės sutrikimų išsivystymu ir yra vienas iš esminių šių sutrikimų komponentų. Taip pat pastebima, kad daugiau žmonių kenčia nuo sutrikimų, susijusių su polinkiu į perteklinę kontrolę nei sutrikimų susijusių su savikontrolės trūkumu, impulsyvumu ir emocijų disreguliacija, tačiau pastarieji paradoksaliai sulaukia ženkliai daugiau tyrėjų ir klinicistų dėmesio (Krueger, 1999; Krueger et al., 1998; Caspi, 2000; Eisenberg et al., 2000; Vollebergh et al., 2001; Kendler et al., 2003; Clark, 2005; Markon et al., 2005; Chapman ir Goldberg, 2011; Lynch, 2018).
Vaizdo pamoka
Vaizdo pamoka
Vaizo pamoka
Vaizdo pamoka