Narcisistinė asmenybė
Supratimas ir pagalbos galimybės, pasitelkiant šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos įrankius
egocentriški, jaustis privilegijuoti ir manyti, kad yra ypatingi, geresnis už kitus, kiti privalo jais žavėtis ir juos besąlygiškai gerbti. Jie retai kada pripažįsta ar atkreipia dėmesį į kitų poreikius, greitai tampa nepatenkinti kitais, kurie negeba pateisinti jų lūkesčių ir standartų, jų tarpasmeniniai santykiai dažnai yra paviršutiniški ir išnaudotojiški (Ronningstam, 2012; Francie, 2013).
Tiek narcisistinis asmenybės sutrikimas (NAS), tiek stipriai išreikšti narcisistiniai bruožai yra susiję su sudėtingesniu asmens funkcionavimu įvairiose gyvenimo srityse. NAS ir narcisistiniai bruožai yra susiję su polinkiu į tarpasmenines manipuliacijas, melavimą, dažnesniais tarpasmeniniais konfliktais, skyrybomis, neproduktyviu elgesiu ir įspūdžio valdymo strategijų naudojimu darbovietėje, piktnaudžiavimu psichoaktyviomis medžiagomis ir medžiagų vartojimo sutrikimais, tarpasmeniniu smurtu, smurtu artimoje aplinkoje ir tam tikru nusikalstamu elgesiu, problemomis su teisėtvarka. NAS ir stipriai išreikšti narcisistiniai bruožai dažnai sunkina gretutinių ligų, psichikos sutrikimų eigą, gydymą ir prognozę.
Kurį laiką buvo manoma, kad narcisistinį asmenybės sutrikimą turintys asmenys yra nekoreguojami ir jiems terapija yra nenaudinga, atsiranda vis daugiau duomenų rodančių, kad taikant įrodymais ir klinikine praktika grįstus modelius, metodus ir technikas galima pasiekti sąlyginai neblogų rezultatų ir ženklus funkcionavimo pagerėjimas yra įmanomas, netgi ir sunkiais atvejais. Tačiau darbas su narcisistinį asmenybės sutrikimą ir ryškius narcisistinius bruožus turinčiais asmenimis daugeliui terapeutų yra itin sunkus ir reikalauja specialių žinių bei pasirengimo. Geresnis narcisizmo ir narcisistinio asmenybės sutrikimo ir darbui su jai skirtų įrodymais ir klinikine praktika grįstų modelių bei intervencijų supratimas yra naudingas ryškius narcisiszmo bruožus ir narcisistinį asmenybės sutrikimą turinčių asmenų pokyčių motyvacijos skatinimui ir palaikymui, mažinant simptomus, gerinant, tiek jų pačių, tiek žmonių, su kuriais jie sąveikauja gerovę, gyvenimo kokybę ir funkcionavimą. (Kernberg, 2007; Bamelis et al., 2014; Dieckmann ir Behary, 2015; Caligor et al., 2015; Sperry, 2015; Behary ir Davis, 2015; Beck et al., 2015; Grapsas et al., 2019; Hardakera ir Tsakanikos, 2021; Dimaggio, 2021; Choi-Kain et al., 2022; Zhang et al., 2023; Dimaggio ir Weinberg, 2024).
Renginys skirtas visiems norintiems geriau suprasti ir pažinti narcisistinę asmenybę, o taip pat specialistams: gydytojams (visos profesinės kvalifikacijos), bendrosios praktikos slaugytojams (visos profesinės kvalifikacijos), medicinos psichologams, psichologams, psichoterapeutams, ergoterapeutams, kineziterapeutams, dailės terapeutams, meno terapeutams.
Narcisizmo, narcisistinių bruožų, subklinikinio lygmens narcisizmo ir narcisistinės asmenybės sutrikimo (ir jo subtipų) samprata šiuolaikinėje psichologijoje, psichoterapijoje ir psichiatrijoje (remiantis DSM-5-TR ir klinikine literatūra).
Narcisistinės asmenybės sutrikimo paplitimas, etiologija, rizikos veiksniai, eiga ir prognostiniai veiksniai, dažniausiai pasitaikantys gretutiniai sutrikimai.
Kaip žmonės turintys ryškius narcisistinius bruožus ir narcisistinį asmenybės sutrikimą funkcionuoja darbe, tarpasmeniniuose santykiuose ir visuomenėje.
Narcisistinės asmenybės pokyčių galimybės ir ribos.
Terapinio darbo aspektai su ryškius narcisistinius bruožus ir narcisistinį asmenybės sutrikimą turinčiais asmenimis. Labiausiai tyrinėtos ir daugiausia mokslinių įrodymų turinčios intervencijos ir jų taikymo principai.
Intervencijos paremtos neuromokslo žiniomis ir praktika.
Terapinio santykio ir aljanso kūrimas bei palaikymas.
Kaip dirbti su pažeista saviverte, gilumine gėda ir grandioziškumu.
Empatinės konfrontacijos technika ir jos taikymo galimybės.
Kontraperkėlimo reakcijų atpažinimas, reguliavimas ir produktyvus panaudojimas.
Terapinės klaidos, kurios gali sustiprinti kliento narcisizmą ir kaip jų išvengti.
Bendravimo, pagalbos ir savipagalbos principai ir priemonės susiduriant su ryškius narcisistinius bruožus ir narcisistinį asmenybės sutrikimą turinčiais artimais žmonėmis.
Praktinis daugiausia mokslinių įrodymų turinčių ir klinikine praktika paremtų intervencijų taikymas, dirbant su ryškius narcisistinius bruožus ir narcisistinį asmenybės sutrikimą turinčiais asmenimis.
Praktinis daugiausia mokslinių įrodymų turinčių ir klinikine praktika paremtų intervencijų taikymas, dirbant su ryškius narcisistinius bruožus ir narcisistinį asmenybės sutrikimą turinčiais asmenimis.
Praktinis bendravimo, pagalbos ir savipagalbos principų ir priemonių taikymas, susiduriant su ryškius narcisistinius bruožus ir narcisistinį asmenybės sutrikimą turinčiais artimais žmonėmis.
Vaizdo pamoka
Vaizdo pamoka
Vaizdo pamoka
Vaizdo pamoka
Mokymų skaidrės